Mostar Üniversitesi

Mostar Üniversitesi

YÖK denkliği sağlandığı Mostar Üniversitesi eğitim bölümlerinde sizlerde Eurostar aracılığı ile başvuru oluşturduktan sonra eğitimli sürdürmeye..

Mostar Üniversitesi

Mostar Üniversitesi kurulduğu 11 Şubat 1977 tarihinden itibaren içinde bulunduğu dönemin eğitim anlayışını modern bir şekilde düzenleyerek, bilimsel araştırma personellerinin kalitesini arttırarak ve gelişim süreci için finansal kaynak yaratarak kurumsallaşma yolunda ne kadar yol kat ettiğini herkese göstermiştir. 5500 mt²’lik eğitim ve araştırma alanı olan Mostar üniversitesi, birçok laboratuvar ve derslikten oluşmaktadır. Mostar Şehri içerisinde bulunan üniversitenin yıllar içerisinde gelişme sürecine uygun bir şekilde yapılandırılmış binaları, kütüphanesi, mobilyalı yurtları, restorandı ve çağdaş bir yemekhanesi bulunmaktadır.
1993 yılının Kasım ayından itibaren Mostarda eğitim kalitesini arttırmaya yönelik yeni bir döneme giren diğer Mostar Üniversiteleri gibi eğitim görevlilerinin sayısını 250’ye çıkartan Mostar Üniversitesi, Mostarda eğitim veren diğer Mostar üniversiteleri öğrencileri ile birlikte yaklaşık 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Mostarda eğitim sürecinde yaşanan değişim ile üniversitede kolej seçeneği de bulunmaktadır. Diğer Mostar üniversiteleri ile ortaklaşa öğrenci birlikteleri tarafından düzenlenen organizasyonla, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs, barınma ve sağlık alanlarında yardım yapılmaktadır. Mostar eğitim sürecine yeni başlayan öğrenciler için öğrenci merkezinde; çevre gezileri, kültürel etkinlikler, seminerler ve Proje Tempus, Wus Avurturya Proje, EUA gibi okul içi etkinler düzenlenmektedir.
Mostarda üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere kaliteli eğitim hizmeti sunmak için Madrid, Granada, NoviSad, Kragujevac(SCG), Norveç Fen Bilimleri, Mısır İskenderiye, Jyvaskyla, Ljubljana üniversiteleriyle de modern bir işbirliği içerisine girilmiştir.
Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi ayrıcalığı ile sizlere sunulan Mostar üniversiteleri içinde seçkin bir konuma sahip olan Mostar Üniversitesi’nde; Bilgi Teknolojileri ve Kültür Fakültesi, Öğretim Mühendisliği Öğretmenliği, Makine Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği gibi son yılların popüler mesleklerinin bölümleri de bulunmaktadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi tüm öğrencilere danışmanlık, yerleştirilme ve dil eğitimi konusunda profesyonel ve akılcı çözümler sunuyor. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlere,Mostardaki üniversiteler arasında modern anlayışı ile fark yaratmış Džemal Bijedić Üniversitesi’nin öğrencisi olarak Avrupa standartlarında bir kalitede yükseköğreniminizi tamamlama ve Avrupa’nın kültür sentezi bir kentte okuma imkanı sunuyor.

Yönetim İşletme Fakültesi

Cemal Biyedic Üniversitesi Yönetim İşletme Fakültesi; iki ya da dört yıllık lisans programları ile birlikte ayrıca yüksek lisans ve doktora imkanı da sunmaktadır. Dzemal Bijedic Üniversitesi bünyesinde ekonomi yüksek lisansı ve doktora imkanları bulunduğu gibi ayrıca, iki yıllık bir Džemal Bijedić programını tamamlayan öğrenciler, Ekonomist Yöneticisi programlarını tamamlayarak dört yıllık bir diploma sahibi de olabilir.

İşletme

Mekanik Mühendislik Makine Bölümü

Mostarda üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere iki ve dört yıllık lisans programları sunulmaktadır. İki yıllık programların bitirilmesi ile diploma alınması mümkünken, ilave 5 dönemlik eğitim ile makine mühendisi diploması da alınabilir. Ayrıca yüksek lisans ve teknik bilimlerde doktora imkanı da sunulmaktadır. 2002 yılından itibaren genel makine bölümü yerine bilgisayar mühendisliği getirilmiştir.

Makine Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Fakültesi

Cemal Biyedic Üniversitesi’nin en köklü fakültelerinden biri olarak 1993 yılında, Ekonomi ve Hukuk Fakültesi binalarından ayrılarak Yurt Mucibabic’e taşınmıştır. İki yıllık ve dört yıllık lisans programları sunmaktadır.

İnşaat Mühendisliği

Ürün Mühendisliği

İş Güvenliği

Mekanik Ağaç İşleme

Trafik

Enerji

Beşeri Bilimler Fakültesi

1999 yılında Diller Yüksek Okulu olarak kurulmuş ve daha sonra 2002 yılından itibaren Edebiyat Fakültesi olmuştur. Beşeri bilimler, yüksekokul programları ve Sosyal Bilimler programları sunulmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Alman Dili ve Edebiyatı

Boşnak Dili ve Edebiyatı

Boşnak Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı

Boşnak Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı

Görsel Sanatlar

Tiyatro Bölümü

Sanat Tarihi ve Tarih Çalışmaları

Oyunculuk, Dram Psikolojisi

Bilgi Teknolojileri Fakültesi

Mostar şehri içinde 1997 yılından itibaren kurulan fakülte, Bologna Kriterleri’ne uygun bir müfredat ile öğretim vermektedir.Mostar içinde eğitim gören ilk mezunları 2008 yılında 2254 kişi olarak verdiği gibi, 21 mezununu da uzaktan eğitim hizmeti ile mezun etmiştir. Günümüzde Mostarda eğitim için konaklamadan uzaktan eğitim gören öğrenciler, çoğunluğu oluşturur hale gelmiştir.

Bilgisayar mühendisliği

Halkla İlişkiler

İletişim Bilimleri

İş İletişimi

Bilgi Teknolojisi

Gazetecilik

Öğretmenlik Eğitim Fakültesi

Mostar kentinin en köklü fakülteleri arasında olan fakülte, 1950 yılında kurulmuş ve bir devlet kurumu statüsündedir. İlköğretimden yüksek okullara kadar eğitim hizmeti verecek personeller yetiştirmektedir. Tam ve yarı zamanlı öğrenciler için yapılan bilimsel araştırmalı öğretim faaliyetleri; seminerler, atölye çalışmaları, konferanslar, egzersizler, geziler ve farklı danışmanlık hizmetlerini kapsar. Ayrıca Mostar içindeki sanat grupları için de bazı sergi ve müzik çalışmaları yapılır.
Mostar, Saraybosna, Tuzla, Banja Luka, Bihac ve Belgrad üniversitelerinden 70 akademik personelinde haricinde, Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden ve Mostardaki üniversiteler bünyesinden gelen 45 öğretim görevlisi ile fakülte öğrencilerine eğitim vermektedir.

Tarih ve Coğrafya

Matematik ve Fizik

İslam Dini Öğretimi

Kimya

Fiziksel Eğitim

Sınıf Öğretmenliği

Müzik Eğitimi

Sanat Eğitimi

Müzik Eğitimi

Spor Sağlık

Fizik ve Teknik Eğitim Enformasyonu

Psikoloji

Biyoloji

Hukuk Fakültesi

1971 yılında eğitim hayatına başlayan fakülte, 1976’dan itibaren bağımsız bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir ve günümüzde 37 eğitim personeline sahiptir. Tam zamanlı ve yarı zamanlı öğrenim gören toplam öğrenci sayısı 1000’dir. Mostar eğitim süreci içerisinde ders programı genişleyen fakültede; Siyasi Ekonomi, Ulusal Devlet Teorisi, Sosyoloji, İnsan Hakları, Roma Hukuku, Uluslararası Hukuk, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Kamu Hukuku dersleri verilmektedir.
İki yıllık ve dört yıllık eğitim seçenekleri bulunan fakültede, iki yıllık programların tamamlanmasının ardından dört yıllık eğitime devam ederek avukat diploması alma ve yüksek lisans imkanı da vardır.

Anayasa

Ekonomi

Ceza Hukuku

Hukuk Devlet Tarihi

Sivil Haklar

Ziraat Fakültesi ve Tarım Koleji

1997 yılında kurulduğundan bugüne tam zamanlı eğitim sunan fakülte, Saraybosna Devlet Üniversitesi müfredatına uygun bir eğitim modeli benimsemiştir. 2002 yılında getirilen seçmeli ders seçenekleri ile öğrenciler; sebze, çiçek, meyve ve şarap dallarında mesleki uzmanlığa yönelebilmektedir.

Tarım

Meyve

Sebze

Çiçekler

İki Yıllık Kolejler

Mostarda üniversite bünyesinde 55000 mt² alana yayılan laboratuvarlarda eğitim imkanı sunan Dzemal Bijedic Üniversitesi Koleji yaptığı yatırımlar ile öğrencilere, iç tasarım ve kütüphane gibi tesislerin kullanımı standart olarak sunan modern bir eğitim vermektedir. Üniversitenin kolejine olan yüksek talebi karşılamak için entegrasyon, tanıtım, prosedür ve organizasyon açısından birçok yenilik yapılmıştır. Ayrıca uluslararası bilgi kaynak paylaşımı için internet ağ paylaşımı da öğrencilere sunulmaktadır.

İşletme

Kamu Yönetimi

Tasarım

Malzeme

Ticari İşletme Yönetimi

Makine Mühendisliği

İnşaat

Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi tarafından sizlere sunulan profesyonel danışmanlık ve aracılık imkanları ile Mostar eğitim imkanlarından yararlanabilir ve aldığınız Avrupa ölçekli yükseköğretim ile fark yaratabilirsiniz. Kariyer hedeflerine daha da kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlayan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi güvencesi ile Mostardaki üniversiteler, Avrupa kültürünün harmanlandığı bir ortamda öğrenim görmenizi sağlayacaktır.

#mostarüniversitesi

Mostar Üniversitesi

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!